A gyógytorna a páciens összes panaszának csökkentésére, vagy megelőzésére irányuló (nem műtéti) kezelés. Alkalmazható pl. műtétek előtt és után, sportsérüléseknél, mozgásszervi balesetek után, gerincferdülésnél.
Schroth Módszer
3 dimenziós scoliózis terápia. Gerincferdülés, Scheuermann kór, hanyag tartás különböző formáinak kezelése bármely korosztály számára. Személyre szabott terápia, korrigált testhelyzetben végzett erősítés, mely jelenleg világviszonylatban a legeredményesebb az említett problémák esetén.
Proprioceptív Tréning
Végtag sérülések (boka, térd, csípő, csukló, könyök, váll ízületek) kezelésére- megelőzésére alkalmas módszer, továbbá a gerincet is képes stabilizálni a megfelelő izomfűző kialakításával. Többnyire instabil felületen végzett torna, mellyel nemcsak az érintett területet kezeljük, hanem a környező ízületeket, izmokat is. (Bármilyen sérülés, instabilitás esetén a környező izmok-ízületek is túlterhelődnek, mivel megpróbálják tehermentesíteni a problémás területet.) Ez a torna lehetővé teszi a későbbiekben az aktív sport újbóli végzését, mivel stabilitást ad a sport közben a hirtelen megállásra és fordulásra, melyek az alsó végtagi sportsérülések leggyakoribb okai.
A fejlesztő babatorna ajánlott, ha a baba egészséges, csak minimálisan el van maradva a mozgásfejlődése, nem jó sorrendben kezdi alkalmazni a nagymozgásokat, vagy furcsán aszimmetrikusan végzi őket. A baba– és kisgyermek gyógytornát, masszázst, és készségfejlesztő eszközök alkalmazását nem lehet elég korán elkezdeni. Sajnos a hát– és gerincproblémák már kisgyermek korban ki tudnak alakulni, illetve fennállhat a veszélye annak, hogy a kicsik lemaradnak a fejlődésben, ilyenkor segíteni kell nekik behozni a lemaradást. Néha nehéz észrevenni a jeleket, ezért kell rájuk különösen odafigyelni.
Milyen apróbb mozgás gondokkal fordulhatnak hozzám?
1. Ha nehezen vagy feszesen tartja a fejét a baba ülésbe húzáskor, hason fekvésben, ölben;
2. Nem akar fordulni időben vagy ha csak egyik irányba gyakorolja;
3. A kúszás mászás nem szabályos (ennek mindig van oka);
<4. Az ülése nem stabil, sokat borul, nem egyenes a háta;
5. Mindig egy lábbal áll fel, ha sokat pipiskedik, ha egyik lábán többet áll;
6. Sokat esik, megbotlik;
7.Kicsit bátortalannak látják a mozgását, futását, játszását…
A sportrehabilitáció nem csupán fizikai folyamat, hanem egy teljes körű terápiás megközelítést igényel, amelynek célja a sportoló teljes körű felépülése és visszatérése a sporttevékenységhez. Sportsérülés minden olyan kóros elváltozás, amely a sportolás folyamán keletkezik, meggátolja a sporttevékenységet és orvosi, fizioterápiás vagy fizikoterápiás kezelést igényel. A rehabilitáció során folyamatosan vizsgálom, tesztelem, és manuális terápiákkal segítem a sportolót. Mindig az adott állapothoz alakítom a sportrehabilitációs protokollt, figyelembe véve a sérülés típusát, súlyosságát és a sportoló egyedi szükségleteit. Leggyakoribb sérülések közé tartoznak a zúzódások, rándulások, szakadások, ficamok, törések, valamint az ín-, ínhüvely-, csonthártya-, izmok és az ínak csontos tapadásának gyulladásai. Ezek a sérülések gyakran előfordulnak a sporttevékenységek során, és komoly kihívást jelenthetnek a sportolóknak, akik gyors és hatékony rehabilitációt igényelnek a visszatéréshez. Az izületi kopások, porcfelszín károsodások és fáradásos törések is gyakori problémákat jelentenek a sportolók számára. Ezek a sérülések hosszú távú kezelést és rehabilitációt igényelnek, hogy a sportolók újra teljes erőbedobással tudjanak részt venni a sportágukban. A sport rehabilitáció nemcsak a fizikai felkészültséget célozza meg, hanem a mentális erőt is fejleszti a sportolókban. Az ilyen típusú rehabilitáció során fontos, hogy a sportolók motiváltak és kitartóak legyenek, hogy sikeresen át tudjanak menni a felépülés folyamatán és újra visszatérjenek a sporttevékenységükhöz. Összességében a sport rehabilitáció kulcsfontosságú szerepet játszik a sportolók teljesítményének és jólétének javításában. Az egyénre szabott kezelési tervek és a szakértői felügyelet segítségével a sportolók gyorsabban és hatékonyabban térhetnek vissza a sporttevékenységükhöz, minimalizálva ezzel a sérülések utáni kockázatokat és maximalizálva a teljesítményüket.
A mágneses tér hatékonyan képes stimulálni különböző szövettípusokat, például az idegsejteket, az izmokat és az ereket. Kiemelkedő terápiás hatásfok:
1 Izomstimulációra
2 Idegregenerációra
3 Általános fájdalomcsillapításra
4 Gyulladáscsökkentésre
5 Törésgyógyításra
6 Vérkeringésjavításra
7 Vizelettartási nehézségek kezelésére.
Az elektromos áram és az ultrahang egy idejű alkalmazásával jó hatásfokkal van lehetőségünk például fájdalmat csillapítani, Trigger-pontot kezelni. Az elektromos áram és az ultrahang egy idejű alkalmazása során az ultrahang mozgó elektródként funkcionál. Különféle állapotok igen jó hatásfokkal kezelhetők kombinált terápiával. A megfelelő frekvenciára beállított ultrahang hullámok a bőrön áthatolnak, és mozgásba hozzák a kezelt területen található lágyrészeket, izmokat, ínakat, ízületeket. A sejtek rezegni kezdenek. Ez a rezgés a szövetekben mikró masszázst okoz. A rezgés masszírozó, mechanikai energiája hőenergiává alakul át, és ez a kezelt területen felmelegedést okoz. Kedvező hatásai:
1. Ultrahang kezelés az ízületi gyulladások és izomsérülések kezelésére
2. Felgyorsítja a sejtek gyógyulását, csökkenti a gyulladást
3. A felmelegítéssel segíti a merev, kötött szövetek ellazulását, tágítja az ereket
4. Fokozza a vérkeringést, és ezzel javítja a sejtek tápanyag és oxigénellátását
5. Elősegíti a salakanyagok kiürítését a sejtek, szövetek közötti térből
6. Javítja a nyirokkeringést, csökkenti a vizesedést.
A felmelegedés hatására a kezelt területen felgyorsul a véráramlás, javul a vérkeringés. Ez pedig azt jelenti, hogy a sejtek anyagcseréje is javul, mert több tápanyaghoz és oxigénhez jutnak. A véráramlás visszaútján pedig a szövetek közötti térben felhalmozott salakanyagokat távolítja el felgyorsult ütemben. A krónikus mozgásszervi fájdalmak, ízületi gyulladások és különféle izomsérülések kezelésére jól használható az ultrahang. Nagyobb teljesítményre kapcsolva még a hegszövetek eltávolítására is alkalmas a kezelés.
Fő hatása a gyors fájdalomcsillapítás és a mobilitás visszaállítása. Ideális a gyógyulási folyamat felgyorsítására és mindenféle akut és krónikus fájdalom kezelésére. Akkut, krónikus vagy évek óta fennálló sarok, boka, térd, könyök, váll, nyak és csípő fájdalmára hatékony megoldás a lökéshullám terápia. Nem tüneti kezelés, magát a kiváltó okot szünteti meg. A készülék gyors, és operációs beavatkozást nem igénylő fájdalomterápiát kínál a mozgásszervi betegségekben szenvedőknek, mellékhatások nélkül.
A lökéshullám terápiával kezelhető leggyakoribb betegségek:
1. Meszes váll: a váll fájdalmas mozgáskorlátozottsága
2.Teniszkönyök: az ínszalag tapadási pontjának gyulladása a könyök külső részén
3.Golfkönyök: az ínszalag tapadási pontjának gyulladása a könyök belső részén
4.Csípőfájdalmak: a combcsont, csonthártya gyulladása
5.Sípcsonti fájdalom: terhelés hatására a csonthoz tapadó inak fájdalma
6.Sarokcsontgyulladás: a sarok, vagy a talpi bőnye gyulladása túlerőltet és hatására
7.Ínszalaggyulladás: túlerőltetés hatására fellépő ínhüvelygyulladások.
Az infraterápia, vagy másnéven infravörös terápia egy fény - és hőkezelés is egyben, amely kezdetleges formájában már az ókori Görögországban ismeretes volt. A fény -és hőterápia egy 40-50°C-on zajló eljárás, melynek a lényege, hogy az infravörös hullámok a bőr legfelső rétegein képesek úgy áthatolni, hogy nem nyelődnek el. A folyamat érdekessége, hogy a környezet levegőjét nem, csupán a sejteket melegíti fel. Az infraterápia fokozza a vérkeringést, elősegíti a szervezet könnyebb és gyorsabb oxigén -és tápanyagtranszportációját, serkenti az anyagcserét, segíti a fehérvérsejtek működését, így előteremtve a megfelelő immunválaszokat.
A köpöly egy harang vagy kúp alakú csésze, amit üvegből, szilikonból vagy műanyagból készítenek. A köpölyözőt a problémás területre helyezve statikusan vagy mozgatva alkalmazzuk, úgy, hogy benne vákuumot képzünk a levegő eltávolításával, ezzel intenzív helyi vérkeringés és nyirokkeringést fokozó hatást érve el. A bőr kipirosodik ezen a területen, jelezve, hogy a szövetek anyagcseréje megélénkül, a vákuum segítségével a szövetek lazulnak, a letapadások „felszakadnak”, a sérülések utáni duzzanatok csökkennek. Mivel a mozgásszervi panaszok mindig együtt járnak kötőszöveti és izom feszülésekkel, illetve letapadásokkal, amik rontják a funciót és fájdalmasak, ezeken a területeken a köpölyöző masszázs funkciójavulást, fájdalomcsillapítást eredményez.
Mikor ajánlott köpöly terápia mellett dönteni?
1. Mozgásszervi fájdalom esetén
2.Görcsös, feszes izomzat során
3.Beszűkült mozgástartomány miatt
4.Izomcsomók, izombehúzódások megjelenése esetén
5.Lazítás, izomláz csökkentése céljából
6.Fasciakezelések kiegészítéseként
7.Testtartás javítására, rövidült izmok kezelésére.
Segítségével a fájdalom és a mozgás beszűkülése rövid időn belül, mellékhatások nélkül csökkenthető, valamint a felgyülemlett nyirokfolyadék is elvezethető. A terápia az egyik leghatékonyabb módszer a mozgásszervi problémák kezelésében. Gyors, fájdalommentes, hatékony segítséget nyújt ficamok, húzódások, sportsérülések, gerinc és végtagfájdalmak kezelésekor, valamint mozgásszervi műtétek utáni rehabilitációban is. A különböző szakszerű ragasztási technikák segítségével erősítő, korrigáló vagy regeneráló hatást lehet vele elérni.
Miért érdemes használni?
1. Gyors segítséget nyújt a fájdalomcsillapításban, lerövidíti a gyógyulási időszakot is
2.Széleskörűen felhasználható
3.Biztonságos gyógyítási módszer, semmiféle kémiai hatóanyagot nem tartalmaz
4.Bőrbarát, légáteresztő anyagból készült, ennek köszönhetően, a bőr szabadonlélegezhet, bőrirritációt nem okoz
5.Rugalmassága miatt együtt mozog a test szöveteivel, nem akadályoz a mozgásban
6.Könnyen rögzíthető, jól tapad, tartós.
Hogyan hat?
A felhelyezett tapasz hatására a bőr és a szövetek fellazulnak, a nyirokfolyadék áramlása intenzívebbé válik, javul a vérkeringés, és a fájdalom receptorokra nehezedő nyomás is csökken. A tapasz stabilizálja az izmokat, ízületeket, mentesíti a sérült szövetek terhelését, megakadályozza az izomgörcsök kialakulását, csökkenti a gyulladások bekövetkezésének lehetőségét.